Багатьом критикам фільму варто усвідомити, що деякі його нюанси просто «не зчитуються» в українському контексті. Той же образ «східних кресів» Речі Посполитої як «втраченого Раю» - самоочевидний для поляків, укорінений в їхній літературі та мистецтві. Але не зрозумілий для українців, де не має ні такого роду пам’яті про конкретні процеси на територіях спільного проживання, ані чогось подібного по відношенню до якихось схожих подій... Фільм Смажовського об’єктивно не є українофобським – у вузькому розумінні цього терміну... Натомість в Україні варто відрефлексувати на тему специфіки і стереотипів сприйняття нас найближчими сусідами. Смажовський, не просто не приховує, а підкреслює і виопуклює злостивий скепсис (назвемо це так) щодо здатності українців збудувати власну державу та утримуватись в рамках загальнолюдської «нормальності» без зовнішнього контролю. Саме цей момент, а не детальне зображення масових вбивств, вчинених у 1943-му, є найбільш образливим і сумнівним акцентом.
Відбувся один з найкращих (імхо) заходів в низці інших, приурочених до 75-ї річниці трагедії в Бабиному Яру. Організували його Ізраїльська рада закордонних справ, Всесвітній єврейський конгрес у співпраці з Євроазіатським єврейським конгресом. Дискусію сфокусували на пам'яті про Голокост у пост-комуністичних суспільствах.
Войцєх Смажовський у своїх інтерв’ю декларував прагнення зняти стрічку, яка стане містком, а не муром між нашими обома народами. Однак у кінцевому випадку ми маємо радше твір, який звертається до шкідливих стереотипів та формує викривлене уявлення про історичну правду. Найбільшою загадкою, яка власне визначить обґрунтованість чи безпідставність такої пильної уваги до фільму “Волинь”, є саме питання – як вплине він на суспільну свідомість сучасних українців та поляків. Чимало з тих, хто висловлював свій погляд на стрічку Войцєха Смажовського, припускали, що він буде формувати бачення українців поляками на кшталт “Вогнем і мечем” Генріха Сєнкєвіча. Якщо польське суспільство сприйме усе показане за історичну правду і на підставі цього буде формувати свою візії українсько-польських відносин у минулому, то за це лячно і то дуже лячно. Адже, той емоційний вплив, який має фільм “Волинь” є беззаперечним. І навряд чи можна погодитися з думкою тих, хто твердить, що кількість запобіжників, вмонтованих у картину, є достатньою щоб запобігти зростанню антиукраїнських настроїв . Переваження позитивних та захоплених рецензій з незначним вкрапленням матеріалів авторів з критичним сприйняттям твору Войцєха Смажовського у польському медіапросторі лише підтверджують ці побоювання.
Підсумовуючи аналіз короткого резюме-резолюції конференції «Голодомор 1932 – 1933 років: втрати української нації», що відбулася у Київському національному університеті 4 жовтня 2016 року, змушений констатувати таке. Висновки конференції базуються на основі вигаданих подій та ігнорують пряму вказівку упорядників взятих за основу документів про їх неповноту і недосконалість. Такі висновки не мають нічого спільного з наукою. Ідеологічна складова у рішеннях конференції, вживання відповідної лексики та фразеології остаточно унеможливлюють оцінку цього резюме як результату наукової роботи. Через це зроблені на основі рішень конференції рекомендації не можна застосовувати на практиці.
Кінокартина на тему геноциду на Волині мала би з’явитися раніше. Вона би могла, - якби оповіла історію, що суперечила б і польським, і українським стереотипам, - оживити дискусію щодо цього злочину. На жаль, фільм Смажовського не став таким. Він підтверджує стереотипи щодо українців і не порушує певних складних питань чи ставить їх досить-таки евфемістичним способом. Із самого початку фільм спирається на вельми тонку напів-правду... образ українців у «Волині» – це кліше польського стереотипу дикої козацької чи гайдамацької черні. Апогеєм цього топосу є греко-католицька служба Божа (майже ні в кого з польських глядачів, певно, не виникне питання, як таке можливо на православній Волині?), на якій священик освячує сокири, ножі і вила. Ця сцена присутня в оповідях про Волинь в кресовому середовищі. Але вона не має підтвердження в історичних джерелах. Навіть більше, зображення радикального націоналізму УПА, підсиленого на релігійному ґрунті, є свідченням того, як польські ...
Одной из отличительных черт общества Украинского гетманства была традиция скромности. Демократические традиции казачества сдерживали стремление выделиться своим богатством. При выборах гетмана (равно как и всех остальных должностных лиц Украинского гетманства) кандидат должен был трижды отказать¬ся от булавы и лишь под давлением общественности согласиться ее принять (не было ли здесь параллели с христианской традици-ей, по которой священник, принимающий постриг, трижды должен возвращать ножницы будущему монаху?). Видимо, именно эта традиция скромности, согласно которой ни старшина, ни гетман не должны были выделяться из казацкой среды, долгое время позволяла Украинскому гетманству сохранять свое своеобразие, не допуская превращения старшин в обычных помещиков
Автори високо оцінюють слова Яна Маклеода, (цей філософ настільки відомий, що його навіть у goоglі не можна знайти): «Історія - це занадто серйозна справа, щоб довірити її історикам». І це вважається аксіомою! Тоді можна продовжити цей логічний ряд: «Математика (ядерна фізика, хімія, медицина і т.д.) – це занадто серйозна справа, щоб довірити її математикам (фізикам, хімікам, лікарям і т.д.)». Цим можна займатися не дипломованим спеціалістам, а тільки домогосподаркам, двірникам, дояркам…Словом якщо у вас апендицит чи потрібно зробити трепанацію черепа, то звертайтесь до найближчого ЖЕКУ і вільний від роботи сантехнік зробить вам необхідну операцію. Буде дешево і сердито!
Радянський меморіал у Трептові дуже вирізняється з типового ландшафті пам’яті Берліну й буквально випадає з традиції пам’яті, яка утвердилася в Німеччині у 1980-х – 90-х роках. Навіть його безпосередня близькість до улюбленого місця відпочинку берлінців – Трептов парку – слабко впливає на його соціальне освоєння місцевою громадою. За винятком одного дня у році – 9 травня – коли територія меморіалу заповнюється багатотисячним натовпом відвідувачів і відвідувачок (переважно мігрантів та туристів з країн колишнього СРСР)... там важко зустріти великі групи людей. У порівнянні з іншими зеленими зонами й місцями пам’яті, тут рідко проводять вільний час, не гуляють і не призначають зустрічей. Також його не використовують як міський просторовий маркер, якщо, наприклад, комусь треба дістатися з пункту А до пункту Б. Не зважаючи на імпозантні розміри комплексу і 30-метрову висоту його головної статуї, трептовський меморіал не став «genius loci» цієї частини міста, оскільки він не може «розповісти» щось про локальну історію Трептова чи особисті спогади мешканців району. Чому ж так сталося? Чому ікона свята “Великої Перемоги”, яку багато громадян нашої країни пам’ятають з дитинства, залишається сірою плямою у своєму «рідному» місті?
Документи, що публікуються нижче, виявлено в фондах Російського державного архіву давніх актів та Відділу рукописів Російської державної бібліотеки. Власне, евристика була спрямована на пошук джерел про діяльність Євдокима Олексійовича Щербініна (1728–1783) – першого губернатора Слобідської України (1765–1775), «заслугою» якого була ліквідація слобідського козацтва й уніфікація краю до загальноімперських зразків. Однак він відзначився ще й участю в дипломатичній кампанії довкола «унезалежнення» ногайських орд і Кримського ханства під час російсько-турецької війни 1768–1774 рр.
Можно спорить о том, был ли СССР (в тот или другой период своего существования) инвариантом российской империи, но очевидно, что в российских школьных учебниках не предпринимается попыток критически осмыслить опыт «освоения национальных окраин» и избавиться от патерналистского взгляда на «соседей». Российское и советское присутствие на территориях современных независимых государств рассматривается как благо для народов их населяющих. Для современных учебников характерна более активная артикуляция темы донорства России по отношению к другим республикам Союза. Соответственно, высказываемые «соседями» претензии не могут быть осмыслены как «справедливые», имеющие под собой какие-либо основания. Предполагается, что в споре о том, кто больше пострадал от советского режима, выигрывает Россия.
Joomla! Україна

Additional information