Міжнародна наукова конференція під такою назвою відбулася на філологічному факультеті Вільнюського університету 9–11 вересня 2021 року. Цей рік Сейм Литовської Республіки оголосив Роком литовських татар, тож і конференція проходила в комплексі з іншими заходами, проваджуваними з цієї нагоди.
У роботі конференції взяли участь науковці з Білорусі, Болгарії, Литви, Іспанії, Польщі, Росії, України, Туреччини. Упродовж двох днів заслухано 40 доповідей, що стосувалися проблем історії литовських татар, її лінгвістичних у культурних аспектів, рукописної спадщини, кораністики, зв’язків литовських татар з іншими тюркськими народами, розвитку і перспектив сучасних татарських громад в Литві, Польщі й Білорусі, біографій відомих постатей, які походили з литовських татар. Окрема увага приділена проблематиці української історії часів Великого князівства Литовського. З програмою конференції та іншими заходами можна ознайомитися за посиланням: http://www.totoriuistorijosirkulturosmetai.flf.vu.lt/?fbclid=IwAR1_Rx6Xg2sHsn_7LbdZQb-KDyYUwcuomadlKElOuRcz4x41Xf6lDT-8C8o
Перший день роботи конференції завершив концерт, під час якого лунали татарські мелодії та пісні. Виступили солістка Литовського національного театру опери та балету Юлія Каралюнайте, татарський фольклорний ансамбль «Ілсу» і квартет «Лакме». 11 вересня учасники конференції відвідали історичний центр Кедайняй і мінарет Кедайнської мечеті. Того ж дня відбулася презентація книги «Від міжвоєнного татарського музею у Вільнюсі до музею в Субартонсе», під час якої учасники конференції поспілкувалися з представниками татарської общини. Приватний музей в Субартонсе був створений з ініціативи Люсі Гайдукевічене. Упродовж трох днів учасників конференції частувала асоціація «Тоторішкас сконіс» (очільник Таірас Кузнецовас).
Галина Мішкінене, доктор гуманітарних наук, доцент філологічного факультету Вільнюського університету