Починає число цікава розвідка російського дослідника Євгенія Вдовченкова про античне місто Танаїс. Тематика числа є доволі різноманітною. У першій частині міститься низка поєднаних напевно тематично розвідок істориків та соціологів з Росії та з України. Мене власне дуже зацікавила змістовна і насичена джерельним матеріалом стаття незалежного дослідника А. Фомінова (на жаль, ініціали в альманасі не розшифровуються) з Луганська про українців («черкас») та росіян («московских людей») в прикордонному місті Валуйки у першій половині XVII cт. Автор яскраво описує конфлікти, прикро, що уникає вагомої для української історіографії роботи Віктора Юркевича «Еміграція на схід та залюднення Слобожанщини за Б.Хмельницького» (1932), де є згадки про Валуйки і особливості української колонізації, кумедно також, що часопис «Україна в минулому» (http://www.historians.in.ua/index.php/ukrayina-v-mynulomu), Фомінов сміливо називає перекладеною назвою – «Украина в прошлом». Як і інший російський науковець Анатолій Папков, Фомінов, описуючи конфлікти, заперечує їх етнічну складову.

 Цікаво, що в цій частині альманаху міститься і стаття Л. Івоніної про боротьбу за Дюнкерк в середині XVII ст., що надає альманаху ширших обріїв. Дуже зворушує також вживання слова «фронтир» у різноманітних контекстах як у статті С.Ю. Малишевої « «Охота к перемене мест»: российский городской досуг второй половины ХІХ – начала ХХ в. как выход на фронтир», для авторки – це зустріч з «чужим» і розуміння «свого простору»…

Наступна велика частина – виділена і дизайном є розділ «Світло джерел». Це публікації оригінальних документів, тут, слід віддати належне, дуже цікавих. Владислав Грибовський пропонує документи про полонених турків в Азові 1701 – 1702 рр. і підпільну торгівлю тютюном. Друга публікація – публікація уривка спогадів Павла Коппа (на прізвисько «бойцовский петух») про катеринославську публіку 1908 – 1909 рр. з дуже позитивною характеристикою Дмитра Яворницького.

Невелика частина альманаху "Погляд" містить одну проте дуже ілюстровану статтю З.Кобозєвої про міщанську моду Самари початку ХХ ст.

Окремо оздоблена вклеєними листівками є розділ "Обрії слова" із оповіданням Дмітрія Черного «Тридцать третий» (московський маршрут, а не рік)  та продовження повісті Михайла Тимощенка «Чечеловка» про окупацію німецькими військами Дніпропетровська в 1941 – 1942 рр.

Частина «Майдан» містить кілька рецензій, анотацію та інформацію про створення науково-дослідного інституту історичної урбаністики у Бердянську.

За рівнем видання, змісту «Фронтири міста» є досить помітними, а  тематично і поліграфічно винятковими в Україні. Незалежному від офіційних інституцій та панівних ідеологем альманаху хочеться побажати чергових чисел, а редакторам творчої наснаги у цей нелегкий для подібних видань час.

Зміст: http://issuu.com/misheal_d/docs/ivol_2

Володимир Маслійчук