Македонія - одна з наймолодших (1992) та найменших країн Європи. Незважаючи на численні труднощі та претензії (навіть на назву) сусідніх держав, історична політика та пам'яткотворчість у Македонії вражають, у невеликій країні створюються культи, відкриваються музеї, встановлюються пам'ятники. З молодої держави поволі створюється образ колиски цивілізації та взірця національно-визвольної боротьби на Балканах. Для прикладу - практично дві центральні площі в Скоп'є, розташовані поруч (усе майже в межах двох кварталів).
Пам'ятник "Воїну" (насправді певно ж Філіппу ІІ, назва "Воїн", аби не дратувати греків, що мають претензії на спадщину стародавнього Македонського царства)
Унизу "Воїна" - два леви як уособлення могутності династії та вочевидь Олімпія (мати Александра Македонського), Аристотель та сам Александр.
Біля "Воїна" - фонтан Македонії, образи жінок, що плекають своїх дітей
Люди йдуть знаменитим Кам'яним мостом через річку Вардар (символ міста, побудований в 15 ст. турками на римському фундаменті), за мостом новенький Археологічний музей
Матір Тереза (найпоширеніший культ у Македонії) - скульптури за кількасот метрів одна від одної
Музей македонської боротьби за державність та самостійність
Пам'ятник Методію Андонову ЧЕНТО (1902-1957) - лідеру засновнику Соціалістичної партії Македонії, президенту Народної республіки Македонії в Соціалістичній Федеративній Республіці Югославія, репресованому режимом Тіто
Пам'ятник жертвам Голокосту, частина великого Меморіалу-музею Голокосту македонських євреїв (2011)
Міст Мистецтв - одна з новобудов, частина проекту "Скоп'є-2014", на мосту 29 скульптур македонських та пов'язаних з Македонією болгарських митців і літераторів різних часів
Частина "Мосту мистецтв"
Офіційно це називається "Воїн на коні" (аби не дратувати греків, що претендують на спадщину стародавньої Македонії), але ніхто не приховує, що це - Александр Македонський. Побудований 2011 р. на майдані Македонія (західний берег р.Вардар у Кам'яного мосту), від якого починається, щоб люди не блукали, бульвар Македонія. Якщо придивитися, біля підніжжя колони з Александром видно скульптури левів і воїнів (по восьмеро, розташовані по колу).
Новий міст, побудований у столиці Македонії в рамках згаданого проекту між Кам'яним мостом i мостом Мистецтв. Будувався як міст "Око", але потім перейменований на міст Цивілізації. Міст на східному березі Вардару веде до Археологічного музею, тому концепція його така: прикрашений скульптурами діячів тих періодів, експонати з яких зберігаються в музеї. Якось так сталось, що майже половина встановлених фігур оминула затвердження комісією, а в Міністерства культури, влади району і скульпторів різні уявлення про цінність історичних діячів. Врешті решт на мосту опинилася фігура Стефана Душана, що спровокувало політичну кризу. Але македонці в своєму фірмовому стилі виправили ситуацію: комісія постфактум затвердила всі встановлені скульптури.Цитата з македонського джерела: Па така, на мостот се ставени скулптури на кралевите Пердика Први, Александар Први Филхелен, Аминта Трети, царевите Гаврил Радомир, Иван Владислав и Стефан Душан.