Данило Гусар Струк, Іван Стасюк, Стефанія Букачевська-Пастушенко та Манолій Лупул
4 лютого 2015 р. Канадський інститут українських студій (КІУС) Альбертського університету оголошує про заснування нової стипендії для дослідження архівів у ділянці українських (та українсько-канадських) студій. Інститут запрошує до подання на одну чи більше стипендій, сума кожної з яких не перевищує 24000 дол.
На стипендію можуть подаватися студенти, аспіранти, докторанти й науковці з метою збирання архівів або допомоги існуючим архівним установам у підготовці власних каталогів і мікрофільмів (оцифрування копій). Архіви можуть включати ориґінальні джерельні матеріяли з мистецтва, фолкльору, етнографії та ориґінальні джерельні зразки мовного розвитку, отримані під час лінґвістичних практик. Також будуть розглядатися пропозиції, що стосуються організації та опису архівних збірок.
«Українська громада перебуває в Канаді вже майже 125 років, а у США понад 130 років. — відзначив заступник директора КІУСу д-р Богдан Клід. — За цей час накопичилося чимало документів та архівних збірок, що стосуються життя цієї громади та її зв’язків із історичною батьківщиною. Деякі з них знаходяться в громадських музеях та установах, а також в університетах та державних архівах. Оголошуючи нову стипендію, ми сподіваємося на подання від тих осіб, які б співпрацювали з такими установами, готуючи каталоги й описи та виконуючи іншу необхідну роботу в цих архівних збірках».
Нова стипендія стала можливою завдяки підтримці з Вічного фонду ім. Стефанії Букачевської-Пастушенко. Фонд був заснований при Канадській фундації українських студій у Торонті з уставним капіталом 100000 дол. У січні 1987 р. фонд був перенесений до КІУСу, а його уставний капітал потроєний урядом Альберти. Прибуток із фонду виділявся на архівні дослідження, каталогування існуючих колекцій та видання дослідних звітів. Публікація багатьох із 65 дослідних звітів КІУСу була профінансована з цього фонду.
Пані Букачевська-Пастушенко народилася у Скалі, Західня Україна. Вона закінчила учительську семінарію сестер-василіянок у Станиславові (нині Івано-Франківськ) та викладала в Коніні, Польща. У 1944 р. виїхала до Німеччини, а в 1948 р. еміґрувала до Канади. Меценат присвятила створення свого фонду пам’яті матері, яка високо цінувала освіту та заохочувала вивчення інших культур. Її метою було допомогти студентам і науковцям вивчати українську спадщину шляхом збирання і зберігання архівних матеріялів, від яких залежить наукова праця.
Подавачі на стипендію мають подати до КІУСу такі документи: (1) пропозиція, що містить опис проєкту; (2) бюджет; (3) біографія; (4) два рекомендаційні листи; якщо пропозиція є для каталогування або копіювання збірок в архівній установі, то одна рекомендація має бути від представника даної установи. Всі документи мають бути надіслані до 1 березня на таку адресу: Canadian Institute of Ukrainian Studies, 430 Pembina Hall, University of Alberta, Edmonton, Alberta, Canada T6G 2H8; тел: (780) 492-2972; факс: (780) 492-4967; е-пошта: cius@ualberta.ca